9 patarimai kiekvienai moteriai ir mergaitei, kad makštis būtų sveika

Apmaudu, kad moters kūnas dažnai vertinamas kaip objektas. Net jei augdama mergaitė ir neišgirsta žeidžiančių komentarų savo atžvilgiu, tačiau tikrai susiduria su jais moters kūno atžvilgiu apskritai.

Nenuostabu, kad d9 patarimai fotoaugybė moterų gėdijasi savo kūno, apie jį kalbėti, o ypač – kai tenka kalbėti apie savo makštį. Daugelis merginų ir moterų nerimauja dėl savo lytinių lūpų išvaizdos, makšties jautrumo, kvapo. Jos taip pat dažnai jaudinasi dėl išskyrų, nors tai visiškai normalus moters ciklo procesas.

Kaip Jūs tikriausiai žinote, bet kuris iš šių dalykų gali sumažinti moters savigarbą ir pasitikėjimą savimi. Tačiau kita didelė problema yra tai, jog esant lytinės sistemos sutrikimų moterys vengia kreiptis pagalbos. Prasta lytinių takų būklė gali lemti net persileidimus ir nevaisingumą.

Yra ir gera žinia: žemiau pateikta keletas būdų, kaip moteris pati gali pagerinti makšties būklę ir užkirsti kelią problemoms.

1. Prauskite tik išorinius lytinius organus

Niekada neplaukite makšties nei vandeniu, nei jokiais preparatais, nebent tai būtų gydytojo išrašyti medikamentai infekcijai gydyti. Makšties plovimas (kitaip „levažas“) keičia normalios makšties mikrofloros balansą, o tai gali išprovokuoti infekcijas.
Sveika makštis neskleidžia blogo kvapo, todėl jos nereikia plauti ar kvėpinti. Blogas kvapas atsiranda dėl padidėjusio blogųjų bakterijų kiekio ar prasidėjusios infekcijos. Šiais atvejais reikalinga specifinė priežiūra ir/ar gydymas.

2. Ar naudoti muilą?

Pasaulyje yra nuomonių, kad makštis išsivalo pati, todėl nereikia naudoti muilo, kuris gali sudirginti ir išprovokuoti infekciją. Tačiau tarpvietė (išoriniai lytiniai organai) turi būti plaunama kaip ir visas kūnas. Blogosios bakterijos gyvena ir dauginasi riebaluose, prakaite ir kituose odą dengiančiuose sekretuose, be to reikalinga šiluma ir drėgmė. Tarpvietėje tam yra ideali aplinka. Vien vandeniu neįmanoma nuplauti viso riebalinio sluoksnio. Kadangi muilu plauname rankas, norėdami pašalinti blogąsias bakterijas, dėl tos pačios priežasties moterys turi plauti ir tarpvietę.

Įprasti muilai gali sudirginti jautrią tarpvietės odą, todėl reikia rinktis kuo mažesnį pH turintį muilą (makšties terpė yra silpnai rūgštinė, t.y. pH<7). Naudojant specialius prausiklius, užkertamas kelias vystytis blogosioms bakterijoms, kurios ne tik lemia blogą kvapą, bet ir sukelia infekcijas bei dirgina visą tarpvietės zoną.
Infekcijas sukelti gali į makštį nuo išeinamosios angos patekusios žarnyno bakterijos. Štai kodėl labai svarbu prausiantis ir pasinaudojus tualetu šluostytis nuo priekio link nugaros. Taip pat svarbu sveikas žarnynas, nes tada yra mažesnė infekcijos patekimo rizika.

3. Apranga

Kaip jau minėta, bakterijoms tarpti reikia šilumos, maisto ir drėgmės. Orui nelaidūs drabužiai skatina prakaitavimą ir šildo, taip sudarydami idealias sąlygas „blogosioms“ bakterijoms. Kai kurios medžiagos gali netgi kaupti bakterijas ir taip vėl sukelti infekcijas.

Moterys turėtų rinktis orui laidžius drabužius, ypač apatinį trikotažą. Geriausias pasirinkimas – medvilnė, šilkas, bambuko pluoštas, vilna. Sintetiniai audiniai nepraleidžia oro, todėl geriausia jų išvis vengti.

4. Probiotikai makšties sveikatai

Maždaug trys iš keturių moterų per visą savo gyvenimą bent kartą yra turėjusios makšties grybelinę infekciją (kandidozę, pienligę). Pagrindinis jos sukėlėjas – Candida albicans grybelis – randamas 85 proc. makšties infekcijų atvejų. Dažniausiai jis atklysta iš pačios moters žarnyno dėl netinkamos higienos, taip pat gali būti perduotas lytinių santykiu metu.

Tam, kad prasidėtų kandidozė, grybelio ląstelė turi pasiekti makšties gleivinę. Iškart po to, kai grybelis prasiskverbia per pirmąjį gleivinės sluoksnį, jo sporos praduria makšties audinių ląstelių sieneles. Vos patekęs į ląstelę, grybelis pradeda ląstelėje esančią gliukozę (cukrų) versti alkoholiu, o alkoholis dirgina makšties ir tarpvietės odą.

Makšties apsauginis sluoksnis gali būti pažeidžiamas (taip lengviau patekti grybeliui) plaunant makštį iš vidaus, esant kontaktinei alergijai ar lytinių santykių metu padaromais mikronubrozdinimais. Dar vienas kandidozės rizikos veiksnys – plataus spektro antibiotikų vartojimas, nes naikina ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas, kaip pat ir makštyje.

Vos prasidėjus grybelinei makšties infekcijai, geriausia yra vartoti specialius probiotikus. Šiuo atveju tinkamiausias – Saccharomyces cerevisiae. Šios mielės žarnyne mažina bakterijų disbalansą, kuris lemia grybelio augimą, taip pat padeda atstatyti normalią žarnyno mikroflorą. Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis ir Lactobacillus rhamnosus – moksliškai patvirtinti probiotikai, atstatantys normalią žarnyno mikroflorą ir sumažinantys grybelio plitimą. Juos taip pat naudinga vartoti antibiotikų vartojimo metu ir po jo.

Visi probiotikai turi būti vartojami su prebiotikais. Prebiotikai (pvz., inulinas) yra gerųjų bakterijų maisto šaltinis.

5. Galvojate apie vaistažolių „bombą“ arba makšties garinimo procedūras?

Kaip ir makšties plovimas, taip ir makšties garinimas gali sutrikdyti makšties mikrofloros pusiausvyrą ir sunaikinti tiek gerąsias, tiek blogąsias bakterijas. Kai sunaikinamos gerosios bakterijos, padidėja tikimybė, kad greičiau atsikurs blogųjų bakterijų kolonija ir prasidės infekcija. Karšti garai gali sudirginti makšties ir tarpvietės audinius, taip palengvindami kelią grybeliui. Karšti garai gali net nuplikyti jautrią tarpvietės odą.

Vaistažolių „bombos“ (vaistažolių rutuliukai, dedami į makštį) gali būti naudingos, jei Jus prižiūri kvalifikuotas specialistas. Dažniausiai moterys taip gydosi savarankiškai, todėl gali būti ne tik mechaniškai pakenkta makšties gleivinė, bet ir panaudotos netinkamos vaistažolės. O tai gali sukelti toksinį šoką.
Yra specialių vaistažolių mišinių, gerinančių makšties mikrofloros būklę. Derėtų konsultuotis su kvalifikuotu specialistu ir rinktis tuos mišinius, kurios reikia gerti kaip arbatą.

6. Vengti cukraus ir grūdinių produktų

Visoms bakterijoms gyvuoti ir daugintis reikia trijų sąlygų: šilumos, drėgmės ir maisto. Blogosios bakterijos turi ypatingą maisto šaltinį – cukrų.
Visi rafinuoti (valyti) grūdai, įeinantys į duonos, dribsnių, makaronų ir kitų produktų sudėtį, turi aukštą glikemijos indeksą, t.y. organizme lengvai pavirsta cukrumi. To pasekoje kraujyje padidėja cukraus kiekis ir organizmas turi išskirti daugiau insulino jam skaidyti. Didelis insulino kiekis lemia uždegiminius procesus, taip pat išbalansuoja hormonus, ypač estrogenus. Padidėjęs estrogenų kiekis didina glikogeno koncentraciją makšties ląstelėse, o tai sudaro palankias sąlygas augti grybeliui. Dėl tos pačios priežasties (padidėjusio estrogenų kiekio), nėščios moterys natūraliai dažniau serga kandidoze.

Jei norite palaikyti sveiką makšties mikroflorą ar galutinai išsigydyti pasikartojančias infekcijas, turite riboti ar net visiškai atsisakyti cukraus ir rafinuotų grūdų produktų. Vietoj jų vartokite tikrus, neapdirbtus maisto produktus: baltymus (nebūtinai tik iš mėsos), daržoves, riešutus (ypač migdolus ir graikinius), salotas, sėklas ir geruosius riebalus (avokadai, kiaušiniai, žuvis ir kt.).

7. Stresas
Stresas yra viena iš pagrindinių makšties būklės sutrikimo priežasčių. Dauguma moterų gali patvirtinti, kad esant stresinėms situacijoms, o ypač ilgai trunkančiam stresui, pirmiausiai sustreikuoja imuninė sistema, o dažnai kartu ir makšties sveikata ar net menstruacijų ciklas. Kaip ir daugelis kitų infekcijų, taip ir kandidozė yra tiesiogiai priklausoma nuo šeimininko (t.y. Jūsų), imuniteto.

Makšties infekcijų atveju svarbiausias yra vietinis T–ląstelinis imunitetas. Jis yra veikiamas streso, mitybos, gyvenimo būdo, cukrinio diabeto, citotoksinių vaistų, alkoholio, rūkymo, kortikosteroidų ir nėštumo.

8. Lubrikantai

Moterys, norėdamos sudrėkinti makštį, kartais tam naudoja visiškai netinkamas priemones: kūdikių aliejų, kokosų aliejų ir kt. Kūdikių aliejus ir kiti sintetiniai lubrikantai dažniausiai gaminami naftos pagrindu, todėl dažnai pasireiškia odos sudirginimas, o kartais išsivysto ir stipri alergija. Panašiai gali nutikti ir su natūralios kilmės lubrikantais, kaip pvz., kokosų aliejumi. Šiuo atveju labai svarbu produkto pagaminimo data, kadangi nešviežias aliejus gali stipriai sudirginti jautrią odą.

Makšties drėkinimui geriausiai tinka vandens pagrindu pagaminti lubrikantai.

9. Pasirūpinkite partnerio sveikata

Lytiniai partneriai taip pat gali platinti bakterijas ir grybelius. Kandidozė ypač dažnai perduodama lytiniu keliu, o jei gydosi tik moteris, vyras ją gali užkrėsti pakartotinai. Todėl gydytis turi abu partneriai.

Įsitikinkite, kad Jūsų partneris turi gerus asmens higienos įpročius ir yra sveikas. Prezervatyvai taip pat gali apsaugoti.

Kiti, ne mažiau svarbūs, patarimai

Palaikant sveiką makšties mikroflorą ir mažinant infekcijų riziką svarbų vaidmenį atlieka vitaminai ir mineralai (pvz., vit. D, cinkas, Omega–3 riebiosios rūgštys, vit. C).

Rūkymas gali sukelti gimdos kaklelio, gimdos vėžį. Cigaretėse esantys toksinai yra randami makšties išskyrose, taigi jie nuolat veikia makšties gleivinę ir gali būti sunkiai gydomų infekcijų priežastis.

Labai svarbu lytinės higienos mokyti jaunas mergaites, padrąsinti apsilankyti pas kompetentingą specialistą prasidėjus pirmosioms mėnesinėms, nes tai gali padėti išvengti vaisingumo problemų ateityje.

Autorius K. Winder, vertė A. Škudienė

19 atsiliepimai - “9 patarimai kiekvienai moteriai ir mergaitei, kad makštis būtų sveika”

 1. dekui, labai labai naudinga ir ismintinga informacija!

 2. sveiki,jei ant maksties iskyla spuogelis,ka tai reiskia,ar vitaminu trukumas,taip pat mano mergaitei,jai 12metu aciu uz informacija

  • Agnė Škudienė 2017 spalio 10 - 11:25

   Tarpvietės srityje iškylantys spuogeliai dažniausiai yra dėl užsikimšusių riebalinių liaukų, pirmiausiai galvočiau apie higieną, apatinių rūbų audinio sudėtį, galbūt nuolat dėvimi aptempti džinsai ir pan. Bet kokiu atveju vertingiau pasirodyti gydytojui.

 3. Tikrai labai naudinga informacija, kurią vertėtų perskaityti kiekvienai moteriai. Tik aš neradau informacijos, kaip gi yra tada, kai yra padidėjęs maksties sausumas? Ką reikėtų daryti, norint ją sudrėkinti?

  • Agnė Škudienė 2017 spalio 10 - 11:30

   Makšties sausumą dažniausiai lemia hormoniniai pokyčiai tiek kiekvieno ciklo, tiek pogimdyviniu, tiek premenopauziniu laikotarpiais. Rekomenduočiau išsiaiškinti tikslią priežastį ir ieškoti tinkamiausio gydymo. Pakaitinė hormonų terapija tikrai turi natūralių, neinvazinių alternatyvų. Sėkmės!

 4. Puikus straipsnis. Dauguma ginekologų viso to nepasako, tiesiog paskiria reikiamus vaistus ir viskas.

 5. Nuostabus straipsnis .
  Mane kamuoja klausimas apie estrogenus.
  Pajauciau makstyje niezejima.
  Ar butu teisinga nusipirkti Ph testa ir issitirti terpe?
  I

  • Agnė Škudienė 2017 lapkričio 20 - 13:37

   Laba diena, pajutus niežėjimą pirmiausiai reiktų pasidaryti paprastą makšties išskyrų tepinėlį, dažniausiai niežulį sukelia grybelis, jį išsigydyti. Jei infekcijos sukėlėjo tepinėlyje nebūtų aptikta, tada verta tirti terpę ir ieškoti kitų, pvz., hormoninės kilmės, priežasčių.

 6. Labai geras straipsnis! Perskaičiusi iškart supratau jog nereikia daugiau nieko daryti tik tai kas čia rašoma. AČIŪ!!

 7. Sveiki. Man po ilgo antibiotikų vartojimo pasidarė baisiai skausmingi lyt. santykiai. Tyrimai visi geri , o gydytojos net nesigilina toliau kas kaip.. Ir sausumas, ir dirglumas bei nuolat grybelinės infekcijos kankina.. kaip būtų galima sausumą išgydyti? Ar sustiprinti vaginos sieneles? O kadaise buvau visiškai sveika. Nebežinau ką daryti..

  • Agnė Škudienė 2018 liepos 3 - 19:26

   Labai svarbu atstayti organizmo mikrobiomą, rekomenduoju knygą „Žarnyno žavumynai“. Dėl sausumo žinoma galite naudoti lubrikantus, bet svarbu rasti pirminę priežastį ir ją išgydyti. Panašu, kad kai susitvarkysite mikrobiomą, situacija turėtų išsispręsti.

 8. Laba diena, pastebėjau, kad ant dukrytės kelnaičių žalsvas išskyras. Šlapinantis nesiskundžia. Dukrai 2,5metų. Ar sunerimti? Kreiptis pas gydytoją?

 9. Mano dukrai 6 metai. Lankemes pas mergaiciu ginekologe. Sake, jog ateityje reikes daryti operacija, nes lytines lupos neproporcingai dideles. Galvoju gal tai daryti dabar, kad ir pamirstu kol uzaugs, ar vis tik verciau laukti pilnametystes, kuomet nores pati?

  • Agnė Škudienė 2018 rugpjūčio 10 - 15:50

   Manau etiška būtų palaukti, kol ji pati apsispręs, arba iš tiesų ims kliudyti (šutimai, nutrynimai į apatinius ir panašiai). Šešeri metai jau toks amžius, kai vaikas tikrai atsimins, aš menu, kaip man pieninį dantį vežė raut :) Bet kokiu atveju, jei darysite, rekomenduoju daryti V formos pjūvius, o ne tiesiog nupjauti kraštelius, nes būtent krašteliuose yra nervų galunėlės, nuo kurių priklauso jautrumas.

 10. Laba diena man yra toks dirgliumas ir skaudejimas ir nėžėjimas jau ne maza laika buvo man mersileidimas ir po to viskas atsirado kas galetu…naudojau dau viko bet viena diena gerau kita vel vikas blogai o pas gydytoja bijau .

 11. Sveiki , norejau suzinot kas galetu buti , jauciasi niezejimas kiekviena diena bet ne pastoviai kad visa diena , patinimas lyg ir yra , bet isskyru jokiu nera , koki rekomenduotumet gal tepala nusipirkt , pas gynekologe eiles dviem menesiam i prieki tai tikrai nepateksiu anksciau . Buvau pries metus tai buvo tepaliuka israsius bet jis nieko nepadejo tai taip metus ir vargstu ..

  • Agnė Škudienė 2018 spalio 26 - 14:41

   tepalo nepatarsiu, taip „iš akies“ galima labai prisižaisti. Rekomenduoju pasidaryti ne tik makšties išskyrų tepinėlio tyrimą, bet ir hormonų iš kraujo ir pagal tai skirti gydymą.

Parašykite komentarą